I vy jste se přistihli při tom, že si někdy „jen tak“ vytrháváte vlasy? V tom případě byste si měli přečíst o trichotilománii – poruše vytrhávání vlasů a ochlupení.
Trichotilománia je dnes častá, ale velmi podceňována impulzivní porucha. Mnozí ji přehlížíme a považujeme jen za obyčejný neškodný zlozvyk. Nicméně, často jde o psychologický problém, který zůstává nediagnostikovaný.
V případě neléčení může způsobit vážné fyzické a psychické škody. Zda se to týká vás nebo někoho, koho znáte, je důležité, abyste pochopili, jak se tento stav projevuje, což znamená a jaké možnosti léčby máte k dispozici.
nekontrolovatelné nutkání
Hlavním znakem této poruchy je nekontrolovatelné, často dokonce nevysvětlitelné nutkání vytrhávat si vlasy z pokožky hlavy, obočí, řasy či jiné ochlupení na těle.
Obvykle to děláme jako reakci na stres nebo úzkost, případně jako prostředek na uklidnění. Ve skutečnosti si však tímto chováním přinášíme stále více škody než užitku.
Vytrhnete a sníte?
Impulzy, které nás nutí trhat si vlasy či ochlupení, působí vědomě i nevědomě. Někdy se trichotilománia vyskytuje v spánku – nevzpomínáte si na to, že jste si v noci trhaly vlasy a ráno je s hrůzou najdete na polštáři.
Existují ještě náročnější stavy, když si po vytržení vlastní vlasy i sníte. Tento stav – známý jako trichofágia (Označuje se také jako „syndrom Rapunzel“) – už je velmi nebezpečný, protože vlasy v trávicí soustavě mohou napáchat nemalé problémy. Protože člověk není schopen trávit vlasy, řešením je jedině chirurgický zákrok.
Hormonální změny stav zhoršují
Vědci odhadují, že trichotilománia postihuje 0,5 až 2 procenta populace. Nejčastěji začíná v dospívání, ale občas se vyskytuje v dětství nebo v dospělosti.
V období dospívání je stejně rozšířená mezi muži a ženami, v dospělosti se týká převážně žen. Ženy v důsledky hormonálních změn během života zažívají více psychicky náročných období než muži.
Jedna studie z roku 2018 potvrdila, že hormonální změny, které ženy prožívají na začátku menstruačního cyklu, zvyšují nutkání na vytrhávání vlasů. Z podobných důvodů se příznaky trichotilománie zhoršují i během těhotenství.
příznaky trichotilománie
Porucha vytrhávání vlasů se nejčastěji objevuje v cyklech. Příznaky mohou na několik měsíců vymizet, ale opět po čase pod vlivem různých okolností přijdou v plné síle. Nejčastějšími příznaky poruchy jsou:
- pocit úlevy, uspokojení nebo potěšení z vytrhávání si vlasů,
- probuzení se s chybějícími vlasy nebo nadměrným množstvím vlasů na polštářích,
- cítíte napětí nebo úzkost, když se snažíte odolat nutkání trhat si vlasy,
- holá místa v oblastech, kde jste si vytrhali vlasy či chlupy,
- nadměrné kroucení vlasů, hra s nimi,
- stres, sociální úzkost nebo problémy v práci, škole či ve společenském životě v důsledku toho, že si trháte vlasy,
- podráždění pokožky hlavy nebo kůže, na místech, kde si vytrháváte ochlupení,
- odlamují si kousky vlasů,
- máte řídnoucí vlasy.
Což přispívá ke vzniku trichotilománie?
Přesná příčina trichotilománie zatím nebyla stanovena, ale mnoho vědců, psychiatrů a psychologů zkoumalo genetické a environmentální faktory, které přispívají ke vzniku tohoto onemocnění. Jsou to především:
rodinná anamnéza
Pokud je ve vaší rodině osoba, která trpí tímto stavem, máte větší předpoklad, že se bude týkat i vás. Je s vysokou pravděpodobností dědičný, neznamená to však, že když jím trpěla vaše máma, musíte i vy.
Jiné poruchy duševního zdraví
Porucha vytrhávání vlasů velmi často souvisí s úzkostnými a depresivními stavy. Dalším ze psychických problémů, které se spojují s vytrháváním si vlasů je obsedantně-kompulzivní porucha.
věk
Malé děti, nejednou kojence si někdy zvyknou trhat vlasy, táhnout se za ně. Toto si však nemůžeme zaměňovat s trichotilomániou, která se vyvine v dospívání. U kojenců je to přirozená součást poznávání prostředí a sebe samého.
Nicméně, pokud si všimneme takové chování u šestiletého, už vyžaduje více pozornosti, zvláště pokud tím řeší strach, stres, úzkost.

stres
Téměř všechny výzkumy trichotilománie spojují poruchu se stresem. Tahání vlasů a vytrhávání nejčastěji používáme jako metodu na uklidnění. Stres může souviset s čímkoliv, od práce přes společenský život až po problémy ve vztahu či v domácnosti.
léčba trichotilománie
Základem je kvalitní diagnostika. Lékař bude zvědavý na vaši anamnézu, příznaky, možná bude potřebovat vyloučit další možné příčiny vypadávání vlasů ve spolupráci s kožním lékařem.
Jelikož trichotilománia je impulzivní porucha, nejprve bychom se měli snažit získat nad svým jednáním kontrolu. Pomáhá behaviorální terapie.
Pokud sama o sobě nepomůže, existují léky, které korigují návyk vytrhávat si vlasy. Stav patří do kompetence psychiatra, který vám je může předepsat.