Záclony, které blokují hluk!

Nechtěli byste mít záclony, které když zatáhnete, zablokují vše hluk z vnějšího nebo byť i z vnitřního prostředí? Mohli byste si dělat párty, pouštět hudbu naplno a ven by nebylo nic slyšet. Mohli byste bydlet na rušné křižovatce, mít otevřená okna, ale přesto byste byli v tichu. Jak je to možné? Jednoduše byste měli zatažené protihlukové žaluzie. A pokud si myslíte, že jde o nějaké hrubé a těžké závěsy, mýlíte se.

Chybějící kombinace – estetické a funkční
Vědci ze společnosti EMPA ve spolupráci s textilní návrhářkou Annette Douglas a švýcarskou společností Weisbrod-Zürrer AG, která je proslulá tkaním nejluxusnějších a mimořádně kvalitních hedvábných kravat na světě, vyvinuli lehké průsvitné záclony, vytvořené z materiálů vynikajících v absorpci zvuku.

Podařilo se jim vytvořit kombinaci, která dosud chyběla v moderních interiérech – pokud totiž něco částečně tlumilo zvuk, tak to museli být hrubé, mnohokrát neestetické závěsy, často se používají sametové.

Hluk nás ničí
Hluk je většině z nás nepříjemný. Alespoň tehdy, když chceme mít chvilku pro sebe, odpočinout si, vypnout nebo spát. Kromě toho hluk přerušuje komunikaci, snižuje produktivitu a unavuje nás – v extrémních případech může dokonce způsobit onemocnění. Plochy, které dokáží pohlcovat zvuk, jsou tedy velmi potřebné v různých místnostech.

Kde pracujeme, povídáme se s jinými lidmi, nebo v těch, ve kterých se snažíme uvolnit, odpočinout si. V takových prostorech byly dosud transparentní záclony maximálně na parádu, pokud vůbec na něco – akusticky nijak nepomohly.

Lehké, průsvitné, ale pohlcují zvuk!
Vědcům ve spolupráci s odborníky se však podařilo vyvinout lehoučké transparentní záclony, které navzdory své lehkosti a tenkosti dokonale pohlcují zvuk. „Odborníci na akustiku jsou dost překvapení, když vidí, jaké výsledky jsme dosáhli s novými záclonami v dozvukové místnosti. Koeficient absorpce zvuku byl mezi 0,5 až 0,6, „uvedl Kurt Eggenschwiler, vedoucí společnosti EMPA, podle stránek ScienceDaily. Jinými slovy záclony z nové textilie tlumí zvuk až pětkrát více než běžné průsvitné záclony. Nové záclony jsou tedy skutečně funkční a kvalitní, znatelně zlepšují akustiku v místnosti a navíc mají i velmi kvalitní design, za který se nemusí stydět ani ta nejmodernější domácnost, či pracoviště.

Zrcadlo, zrcátko – i jako dekorační prvek!
Vhodné do všech prostor
Další výhodou těchto záclon je fakt, že jsou průsvitné, a tak mohou být použity na různých místech – v kancelářích, v obývacích pokojích, v restauracích, hotelových halách, v seminárních místnostech, učebnách a podobně. Mohou pomoci doladit akustické požadavky v různých místnostech a pomoci, aby prostory vyhovovaly předpisům. Podle vědců se jen krátce po jejich uvedení na trh ukázalo, že nová textilie skutečně vyplnila mezeru na trhu. Je o ně totiž masivní zájem.

Kdo na to přišel?
Myšlenka vytvořit lehký a průsvitný závěs, který pomůže tlumit zvuk, přišla z dílny textilní návrhářky Annette Douglas, která mnoho let pracovala s textiliemi a jejich akustickými vlastnostmi. Nebyla to jednoduchý úkol, protože průsvitné tkaniny jsou obvykle špatnými tlumiči hluku, ale nakonec se dostavil skvělý výsledek.