Na co myslet před pořízením psa?

Mít doma psa je nejenom zábava, ale samozřejmě také spousta povinností a občasných kompromisů. Zvíře dokáže být skvělý parťák a kamarád pro dospělé i pro děti, zároveň ale musíme za něj přijmout zodpovědnost, a to včetně jeho zdraví a dobré kondice. Co si před pořízením psa promyslet?

Nový člen rodiny

Ať už nás na tento nápad přivedly děti nebo sháníme parťáka pro sebe, pořízení psa nám změní život. Je to živé zvíře a vyžaduje lásku, péči, čas a také podmínky pro to, aby byl spokojený a zdravý. Když nám domů přibude pes, změní se také náš časový rozvrh. Musíme myslet na to, že je potřeba s ním chodit na procházky, hrát si, věnovat čas výchově a nemůžeme už třeba jen tak odjet na víkend. Většinou je ale pes součástí rodiny, na dovolené a výlety jezdí s námi. Přesto může být několik prvních týdnů soužití náročných, než si pes i my zvykneme jeden na druhého a naučíme se určitým pravidlům a řádu. Měli bychom se připravit i na to, že nás může v noci budit a ničit věci a bude chvíli trvat, než se naučí, co vše smí a nesmí. Zvlášť pokud plánujeme pořídit si ne dospělého psa, ale štěně.

Podle potřeb psa

Tomu, jak starého psa si chceme domů přivést, musíme také podřídit jeho výbavu. Pokud se těšíme na štěně, určitě nesmíme nezapomenout na obojek, postroj, granule pro štěňata, menší misky, jednu na vodu a druhou na krmivo, a určit si kde bude mít pes své místo, své soukromí. K tomu slouží pelíšky nebo měkké podušky, kde se pes cítí v bezpečí a ví, že tam má klid a nebude rušen. To je také potřeba dodržet a naučit toto pravidlo i děti. Bez ohledu na to, zda k nám domů přijde dospělý pes nebo štěně, budeme potřebovat spoustu pamlsků pro psy, a to jak pro učení, tak odměny správného chování i korekci toho špatného. Potřebovat budeme také kartáč nebo hřeben pro péči o srst a počítat musíme i s náklady na veterináře pro preventivní kontroly, odčervení a očkování.

Pes nám do života přinese mnoho legrace a také věrnosti. Za to očekává, že se o něj budeme starat, jak nejlépe umíme a bude nedílnou součástí naší rodiny. Spolu se psem získáme také více pohybu a většinou i mnoho dalších známých v podobě majitelů jiných psů.