Modelka Denisa: Každý den je jiný. Nemění se jen dojení krávy. Přehlídková mola vyměnila za ranč

Jak vypadají vaše společné dny doma s rodinou během pandemie?

Matej má online školu a chystá se na výuku klasicky jako do běžné školy. Všichni jsme doma, ale každý den je jiný. Jedno, co se nemění, je pravidelné dojení krávy, ráno i večer.

Když vzbudím Matěje, vychystat sebe a jdu dojit. Zda fouká, sněží nebo svítí slunce, tuto činnost musím absolvovat. Z mléka od naší krávy si pak vyrábíme máslo, tvaroh, brynzu a jiné produkty.

Staráme se io koně a na zahradě a na domě je také stále co dělat. Osvojila jsem si roli žínky domácí, věnuji se domácím pracím a jsem s tím spokojená. Na jaře už připravujeme zahradu.

Kubo velmi rád vymýšlí nové projekty a tentokrát si vymyslel, že chce zahradu přemístit a zvětšit. No celkem se toho bojím, protože nevím jak to budu stíhat.

Na ranč v Stupavě jste se s rodinou přestěhovali z Metují. Jak k tomu došlo?

Jakub začal před lety jezdit v Mariance na koních. Přivedli ho k tomu zdravotní problémy s krční páteří. Přidali jsme se k němu i se starším synem a starali jsme se o své koně.

Ty jsme ustajnili u jednoho pána a později se v blízkosti tohoto místa nabízeli k prodeji pozemky. Zalíbily se nám a tak jsme se rozhodli je koupit a postavili jsme si ranč.

Máme tu dům, kde žijeme, ustájené koně, které jsou většinou venku. Nejsou však všechny naše. Mají jich zde i naši známí, přátelé, chodí se sem o ně starat, krmit a jezdit. Je to každodenní práce, ale zároveň je to pro majitele koně příležitost vytvořit si s tímto zvířetem pouto.

Všichni si to velmi užívají a my si to díky tomu užíváme také. No my vlastníme aktuální jen jednoho koně.

Máte tam komunitu lidí, se kterou velmi dobře vycházíte. Jak si společně živě? Funguje u vás výměnný obchod?

Zejména na začátku pandemie, když se lidé izolovali do menších skupin, vznikla tato naše komunita. Většina lidí z ní má u nás i koně a jsou to lidé z blízkého okolí. Jsou to mladší rodiny, ale i starší, od bankéře, přes stavbařů. Mnoho z nich je z Metují, takže jsme se znali i předtím.

Máme kamaráda, který vyrábí pivo, kamarádku, která chová slepice na vejce, další peče chleba. Když nám něco donesou, my jim za to dáme něco z našich mléčných výrobků, když máme.