Mezi námi ženami: I Vy máte své dny dvakrát za měsíc? Takové mohou být příčiny

Každý měsíc řešit bolestivé křeče, výkyvy nálad, zničenou spodní prádlo není nic příjemné, ale je to přirozené. Horší je, pokud tyto stavy musíte řešit dvakrát měsíčně. Stává se to i vám?

Krvácení dvakrát za měsíc není až tak neobvyklé, jak by si mohli myslet ženy, které mají na den přesnou 28- až 32-denní periodu. Lékařka Alyssa Dweck, autorka knihy The Complete A to Z for Your V tvrdí, že „nepravidelné krvácení může mít různé příčiny v závislosti na věku, osobní a rodinné anamnézy,“ říká.

Pokud máte přetrvávající, opakující se krvácení nebo si všimnete jiné změny v menstruačním cyklu, určitě vyhledejte gynekologa.

Jak je možné mít dvě menstruace za jeden měsíc?
Průměrný menstruační cyklus mít periodu každých 21 až 35 dní. Přičemž trvá tři až sedm dní. Takže, pokud je krátký menstruační cyklus váš případ, může se stát, že si nepříjemnosti spojené s čištěním děložního epitelu zažijete i dvakrát za měsíc.

Navíc více než 40 procent žen má v některém období života nepravidelnou menstruaci. Viníkem může být věk, léčba, onemocnění, vynechání antikoncepce, hormonální změny, ale i stres.

Pokud to není menstruace
Krvácení z rodidel nemusí vždy znamenat jen menstruaci, ale i vážnější zdravotní problémy. Pokud nevíte, co je ve věci, určitě je na místě gynekologická prohlídka a pátrání po příčině.

U mladých žen, které užívají hormonální antikoncepční tablety, je velmi často příčinou nepravidelného krvácení vynechání dávky. Jednoduše, pokud vysadíte antikoncepci nebo ji zapomenete užít, můžete dostat menstruaci. Tento stav však není problémový, ale přirozený.

Může to být těhotenství?
I když pro těhotenství je charakteristické vymizení menstruace, přece jen si některé ženy všimnou v úplném začátku dvě krvácení za měsíc. První je klasickou menstruací a když po ní během plodných dní otěhotněly, další krvácení může souviset s uhnízděním oplodněného vajíčka ve výstelce dělohy. Avšak obvykle je to jen velmi krátké špinění, určitě ne silné krvácení.

Některé ženy mají zkušenosti se špiněním v době menstruace během celého prvního trimestru.

Špinění během těhotenství se nejčastěji vyskytuje po náročném cvičení nebo sexu nebo v důsledku polypů, které rostou v děloze nebo na děložním čípku.

mimoděložní těhotenství
K vzácnější příčinám krvácení z rodidel patří, například, mimoděložní těhotenství (nastává, když se oplodněné vajíčko implantuje mimo dělohu). Zda to je tak nebo ne i ve vašem případě, určí gynekolog na základě krevních testů a ultrazvuku.

Při mimoděložního těhotenství často dochází k náhlým a prudkým bolestem. Tehdy třeba urychleně vyhledat první pomoc. V tomto případě můžete mít i těhotenský test pozitivní. I proto je důležité, abyste si domácím testem zjištěno těhotenství nechali zkontrolovat gynekologem – díky ultrazvuku uvidí zda a kde je vajíčko zahniezdené.

Myomy nebo polypy v děloze
Nezhoubné léze nebo nádory v děloze jsou častou příčinou krvácení mezi dvěma menstruacemi. Kromě krvácení mají i jiné příznaky: bolest podbřišku, bolesti zad, nadýmání, bolest při pohlavním styku, spontánní krvácení a anémie.

Porucha činnosti štítné žlázy
Nízká nebo nadměrná činnost štítné žlázy může způsobit, že menstruace přijde dvakrát za měsíc. Pro hypertyreózu je typické neočekávaném zhubnutí, nervozita, úzkost, bušení srdce, potíže se spánkem. Hypotyreóza (málo hormonu tyroxin) naopak vyvolává přírůstek hmotnosti, zácpu, únavu a zvýšenou citlivost na chlad.

To, jak vám štítná žláza funguje zjistí lékař krevním testem. Nadměrná nebo nedostatečná činnost se léčí léky. Díky nim se upraví i krvácení – během několika týdnů.

Syndrom polycystických vaječníků
Syndrom polycystických vaječníků je hormonální nerovnováha, která postihuje 10 až 15 procent žen. Jedním z mnoha příznaků je nepravidelné krvácení. K dalším příznakům patří akné, potíže s udržováním hmotnosti, růst ochlupení na místech typických pro muže a problémy s plodností.

Řešením je opět kvalitní diagnostika a hormonální léčba.

endometrióza
Při tomto gynekologickém problému se buňky výstelky děložní zachycují mimo ni. To znamená, že se každý měsíc musí odlupovat více tkáně, což způsobuje častější a silnější krvácení. Ženy, které trpí endometriózou si stěžují na silné bolesti, nevolnost, únavu, bolest při sexu a bolesti při vyprazdňování.

Pokud máte podezření na endometriózu, požádejte svého lékaře o testy. Pokud endometriózu potvrdí, dostanete hormonální léčbu, která zmírní bolest a zpomalí růst endometriálního tkáně.

Rakovinné nebo předrakovinné změny
Bohužel i prekancerózní a rakovinné buňky v děloze, či v děložním čípku často vyvolávají nepravidelné krvácení. Diagnostika spočívá v ultrazvuku a biopsii lézí.