Maloobchodníci žádají vládu o záchranu a hrozí žalobami

Vláda se podle nich chová tak, jakoby jejím cílem bylo zlikvidovat tisíce malých obchodů.
Slovenská vláda se chová tak, jakoby jejím cílem bylo zlikvidovat tisíce malých obchodů a dostat desítky tisíc lidí na úřad práce. Tvrdí to Iniciativa Slovenské maloobchodníků. Ta ve zveřejněné tiskové zprávě konstatuje, že ze strany státu nepřicházejí řešení, ani jasný plán, jak zvrátit nepříznivou situaci maloobchodů. Vyzývá proto vládu, aby urychleně podnikla kroky k záchraně maloobchodu, a to razantním zvýšením a také zrychlením pomoci.

„Pokud se do konce března situace nezmění, budeme nuceni naše nároky uplatňovat soudní cestou a žalobami. V situaci, kdy nás stát zavřel bez dostatečné kompenzace, nám nezbývá, než sáhnout po tomto ultimátní kroku, „konstatuje iniciativa. Maloobchodníci respektují, že v rámci protipandemických opatření byly jejich provozu zavřené. Připomínají však, že pro většinu z nich to znamená , že už tři měsíce negenerují žádné tržby a zároveň čelí vysokým fixním nákladům.

V zahraničí je přitom podle nich běžné, že stát podnikatelům, kteří byli donuceni své provozy zavřít, proplácí fixní náklady. „Mnoho podnikatelů zápasí s nedostatečnou státní podporou, a pokud už na nějakou mají nárok, její vyplácení je žalostně pomalé,“ uvedl předseda iniciativy Daniel Krakovský. „Zároveň stále netušíme, kdy se budou naše provozu otevírat. Vláda by měla čím dříve představit jasný plán, který by zaručil zlepšení aktuálního stavu a obchodníci budou moci konečně otevřít své prodejny, „dodal.

Iniciativa Slovenské maloobchodníků sdružuje více než 80 nepotravinových maloobchodních společností, od nejmenších provozů zaměstnávajících několik zaměstnanců až po velké sítě s tisíci zaměstnanců. Maloobchod zaměstnává na Slovensku zhruba 300-tis. lidí. Mezi členy iniciativy patří firmy jako NAY, LPP Slovakia, Martinus, Toyeto, Intersport, Albi, Benčík Culinary Group a mnohé jiné s více než 800 provozovnami po celém Slovensku.