Jaký typ otevírání garážových vrat je nejlepší?

Abychom mohli garáž používat pohodlně a bez zbytečné ztráty času, musíme mít dobře zvolená garážová vrata se správným systémem otevírání. Jaký je nejlepší?

Zasunout dovnitř

Univerzální odpověď bychom v tomto případě hledali marně, protože výběr typu otevírání záleží na mnoha faktorech, jako jsou dispozice samotné garáže, prostor před ní, výška vjezdového otvoru, výška stropu a další. Zohlednit bychom měli také to, zda chceme mít v garáži nějaké police a regály na zdi a zda ji používáme jako další vchod do domu nebo třeba malou dílnu. Garážová vrata se dnes vyrábí v mnoha variantách nejen z pohledu designu a materiálu, ale také právě podle typu otevírání. Klasická dvoukřídlá vrata, oblíbená hodně v minulosti, nás mohou omezovat především požadavky na prostor, protože je musí být kam otevřít, a to je v případě garáže, ze které výjezd například do kopce nebo rušné ulice, téměř nemožné. Proto jsou v posledních letech velmi oblíbená vrata, která se otevírají pomocí zasouvání jednotlivých panelů dovnitř do garáže.

Zeď nebo strop

Vybírat můžeme ze dvou základních typů. Garážová sekční vrata se otevírají zasouváním pod strop a nechávají tak volné zdi právě pro umístěný různých polic nebo pracovního ponku. Jejich nevýhodou však může být fakt, že zasouvací mechanismus potřebuje určitý prostor a dochází tak ke snížení stropu i samotného vjezdu. Nehodí se proto do garáží se snížením vjezdovým otvorem. Pro ně jsou vhodná posuvná garážová vrata, u kterých dochází k zasouvání podél zdi. Velkou výhodou je také možnost částečného otevření, což umožní pohodlný průchod osob třeba v případě, že garáž používáme také jako další vstup do domu.

Který typ řešení bude vhodný právě pro naši garáž záleží tedy na jejích dispozicích a také naší představě o tom, jak svou garáž chceme využívat. Pokud nám z nějakého důvodu zasouvací mechanismy nevyhovují, je samozřejmě možné vybírat i z dalších typů vrat.